Як поскаржитися до Європейського суду з прав людини

європейский суд
звернення до європейского суду

Як поскаржитися до Європейського суду з прав людини?

Закон гарантує кожному можливість захистити свої права в суді. Але що робити, якщо суд виніс несправедливе рішення? У таких випадках Конституція України забезпечує право звернутися до міжнародних судових інстанцій. Однією з найбільш ефективних з них є Європейський суд з прав людини.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) – це міжнародна судова установа, яка розглядає скарги людей про порушення їхніх прав державами, які підписали Європейську конвенцію про захист прав людини та основних свобод. Європейський суд розташовується у французькому місті Страсбург.

Подавати скаргу до Європейського суду можна тільки на ті порушення, які охороняються Європейською конвенцією про захист прав людини і основних свобод. Це, наприклад, порушення, що стосуються права на життя, на свободу пересування, на справедливий суд, на свободу віросповідання та інші свободи.

Звертатися до Європейського суду можна тільки після того, як ви пройшли всі судові інстанції всередині країни, тобто вичерпали всі засоби національного захисту.

Подача скарги здійснюється заповненням формуляра, який можна знайти на сайті Європейського суду за такими адресами:

Поради при заповненні формуляра:

  • обов’язково заповніть всі поля формуляра;
  • не використовуйте скорочення або символи;
  • пишіть коротко. Опишіть тільки факти вашої справи і суть скарги;
  • вкажіть, які з гарантованих Конвенцією прав, на вашу думку, були порушені;
  • до скарги прикладайте саме копії, а не оригінали всіх своїх доказів: позовні заяви, рішення суду, апеляційні та касаційні скарги, відповіді органів влади і т.д. Врахуйте: суд не повертає документи.
  • особисто підпишіть скаргу;
  • якщо не володієте англійською або французькою мовами, то можете заповнити формуляр російською або українською;
  • сторінки повинні бути пронумеровані. Не скріпляйте їх скріпками або степлером, не склеюйте.

Листування з судом. Отримавши вашу заяву, суд надішле вам у відповідь лист, в якому повідомить, прийнято чи ні Ваша заява. Дуже часто скарги не приймають. Суд не дає пояснення, чому на цій стадії він відхилив скаргу. Підставою може бути будь-яке недотримання правил поводження в ЄСПЛ, тому головне в самому початку звернення знайти юриста, який має досвід спілкування і листування з Європейським судом з прав людини.